Broward County Recipients

2019- 2020 Broward County
Salute to Education Scholarship Recipients

ARTS: Foreign Language and Language Arts
ARTS: Performing Arts and Visual Arts
ATHLETICS
LEADERSHIP / SERVICE
SCIENCES: Mathematical Sciences / Computer Sciences
SCIENCES: Natural Science

ARTS: Foreign Language and Language Arts

Recipient High School
Gianell  Lopez  American Heritage School
Eryka Ocasio Ramos College Academy at BC Central
Johann Cifuentes  Coral Springs High School
Emily Lyssenko J.P. Taravella High School
Julia  Suconic Marjory Stoneman Douglas High School
Alex Akkaoui Stranahan High School
Hannah Jarvis Western High School
   

ARTS: Performing Arts and Visual Arts

Recipient High School
Danel Le Roux Cooper City High School
Roman Napolitano Coral Glades High School
Alan Halaly Deerfield Beach High School
M Jamesly Saint Louis Dillard High School
Brandon Hertzendorf Ft. Lauderdale High School
Jeremy  Fuentes Hallandale High School
Shayna Singer North Broward Preparatory School
Thamengie Richard Northeast High School
   

Athletics

Recipient High School
Kimberly Slinkosky Cooper City High School
Kassandra Mendez Coral Springs High School
Kylah Smiley Dillard High School
Leonardo Mateus Everglades High School
Thalisa Bethel Ft. Lauderdale High School
Kayla Renert Marjory Stoneman Douglas High School
   

Leadership/ Service

Recipient High School
Paige Harris Atlantic Technical Center Magnet
Angelina Herrero Chaminade-Madonna Preparatory School
Michael Harper Coconut Creek High School
Michaelah Ward College Academy at BC North
Isabella  Alfano  Coral Springs High School
Douglas Sandler Cypress Bay High School
Dejiah Hill Dillard High School
Nehemie Gauthier Hallandale High School
Hunter Dorman Marjory Stoneman Douglas High School
Rebeckah Anestin McArthur High School
Jennifer Sobrinho Monarch High School
Roodnia Diogene Northeast High School
Elena Cabrera Nova High School
Madison Ring Western High School
Samantha Carl Selorio William T. McFatter Technical High School
   

SCIENCES: Mathematical Sciences / Computer Sciences

Recipient High School
Mariana Sorroza Atlantic Technical Center Magnet
Aref Abdala Cooper City High School
Antonio Migotto Everglades High School
Zoey Andruskiewicz-Morris Marjory Stoneman Douglas High School
Christian Campbell McArthur High School
Andre Jara Western High School
Gustavo Osorio William T. McFatter Technical High School
   

SCIENCES: Natural Science

Recipient High School
Arath Salazar Coconut Creek High School
Aileen Arriagada Atlantic Technical Center Magnet
Leonie Justin Blanche Ely High School
Gabriela Molina College Academy at BC North
Arlynne Hiraldo Everglades High School
Bethley Luctama Northeast High School
Swati Kumar Pembroke Pines Charter High School