Miami-Dade County Recipients

2018 – 2019 Miami-Dade County
Salute to Education Scholarship Recipients

ARTS: Foreign Language and Language Arts
ARTS: Performing Arts and Visual Arts
ATHLETICS
LEADERSHIP / SERVICE
SCIENCES: Mathematical Sciences / Computer Sciences
SCIENCES: Natural Science


ARTS: Foreign Language and Language Arts

Recipient High School
Danielle Neil Coral Reef Senior High
Jacqueline Hatch Dr. Michael M. Krop High School
Ryan Morillo G. Holmes Braddock Senior High School
Alessandra Martin MAST Academy
Rosmeilyn Jerez Mater Academy High
Eileen Hernandez Miami Senior High School
Victoria Paul North Miami Senior High School
Jonathan Arnold St. Brendan High School
   

ARTS: Performing Arts and Visual Arts

Recipient High School
William Brown Christopher Columbus High School
Jarett Brown Coral Reef Senior High
Hera Soysal Dr. Michael M. Krop High School
 Vanessa Tascon Meneses Jose Marti MAST 6-12 Academy
Jennifer Gomez Miami Art Studio 6-12 at Zelda Glazer
Melanie Millo Miami Coral Park Senior High School
Aravna Pierre New World School of the Arts
Rita Vega School for Advanced Studies, Wolfson Campus
   

Athletics

Recipient High School
Hailey Jerew Cutler Bay Senior High
Isabel Taboada Doral Academy
Nicholas Cordoves MAST Academy
Cristian Vasquez Mater Academy High
Meilyn Munoz Miami Southridge Senior High School
Sarah Zephir South Dade Senior High School
Brianna Bartocci St. Brendan High School
Ariana Richards TERRA Environmental Research Institute
   

Leadership/ Service

Recipient High School
Alexander Castillo Booker T. Washington Senior High School
Sheila Bolanos G. Holmes Braddock Senior High School
Naomi Fu Hialeah Gardens Senior High
Yangling Leyva Hialeah Senior High School
Patrick Denny John A. Ferguson Senior High School
Laura Sandino MAST Academy
Laureen Jean-Jacques Miami Country Day School
Jonathan Janvier Miami Edison Senior High School
Aliyah  Blackmon Miami Norland Senior High School
Danielle Mena Our Lady of Lourdes Academy
Regina Gallardo School for Advanced Studies, Kendall Campus
Fabiola Fils-Aime SLAM Academy Charter High School
Adam Blahnik TERRA Environmental Research Institute
Melody Rodriguez Westland Hialeah High School
Johnny Bankston Westminster Christian School
Kimm Costume William H. Turner Technical Arts Senior High School
   

SCIENCES: Mathematical Sciences / Computer Sciences

Recipient High School
Kyle Villota Coral Reef Senior High
Kelly Dheng Hialeah Gardens Senior High
Emilio De Leon Jose Marti MAST 6-12 Academy
Natalie Cardenas Mater Academy High
Oneyda Ayala Miami Springs Senior High School
Anita Podrug New World School of the Arts
Isabella Siu Riviera Preparatory School
Claudia Rubio School for Advanced Studies West Campus
Katherine O’Reilly TERRA Environmental Research Institute
   

SCIENCES: Natural Science

Recipient High School
Olivia Gottlieb Dr. Michael M. Krop High School
Maxine Mouly MAST Academy
Lucas Batista Miami Coral Park Senior High School
Dan Zheng Miami Palmetto Senior High School
Kayla Easington Miami Southridge Senior High School
Antoinette Mena Miami Sunset Senior High School
Adriana Crespo Santiago TERRA Environmental Research Institute